خشک کردن چوب

خشک کردن چوب

یکی از دغدغه های اساتید و کاربران صنعت چوب ، استفاده از چوبی خشک و بدون رطوبت برای ساخت سازه ها می باشد. هر کسی دوست دارد از چوبی استفاده کند که خشک باشد تا پس از ساخت سازه با مشکلاتی از قبیل ترک خوردن ، پیچیدگی ، تغییر سایز و ….. مواجه نشود. از این رو در این مطلب به توضیح در مورد یکی از راه های خشک کردن چوب می پردازیم.
محفظه خشک کن چوب

.دو راهکار عمده برای خشک کردن چوب وجود دارد

شیوه ی سنتی :
انبار کردن چوب در محیطی خشک و سرپوشیده تا چوب به مرور زمان رطوبت خود را از دست دهد که در این حالت معمولا زمان زیادی را باید منظر بمانید تا الوار ها خشک شود.
شیوه مدرن :
استفاده از کوره های هوای خشک که در این حالت چوب ها در اتاقک یا سوله ای اختصاصی قرار داده می شود تا با استفاده از گردش هوای گرم و خروج رطوبت ، چوب ها خشک می شوند.همچنین شیوه های مختلف دیگری مانند استفاده از اشعه مایکرویو و …… وجود دارد

.

محفظه خشک کن چوب

راهکار استفاده از کوره ی خورشیدی یکی از کم هزینه ترین و امنت ترین شیوه ها برای خشک کردن اصولی چوب است

در این ایده ی (دکتر ونگرت) ، از انرژی خورشیدی استفاده خواهد شد با این تفاوت که به صورت علمی و هدفمند ، گرمای حاصل از انرژی خورشید را در بین چوب ها هدایت می کنیم تا به بهترین حالت ممکن چوب ها خشک شود.همچنین با استفاده از انرژی خورشیدی نیاز به استفاده از انرژی های دیگر مثل گاز یا برق نیست.
شیوه ی کار به این صورت است که به اندازه ی چوب هایی که معمولا استفاده می کنید باید اتاقکی بسازید . دیواره های اتاقک بهتر است از چوب باشد تا کمترین میزان اتلاف انرژی داشته باشد.همچنین از آنجایی که تخصص شما چوب است ، مطمئنا هزینه ی کمتری نسبت به سایر روش ها خواهید داشت. از نگاه دیگر اگر شما دوست داشته باشید این کوره را به هر دلیلی جمع آوری کنید ، چوب راحت ترین گزینه است.
برای شروع باید بدانید از آنجایی که این کوره خورشیدی است ، باید سازه را رو به خورشید و در مسیر حرارت خورشید قرار دهید تا در تمام طول روز بتوانید از انرژی آن استفاده کنید.

.

محفظه خشک کن چوب

.
برای ساخت دیوار های حتما از پنل های دولایه استفاده کنید. کلافی چوبی بسازید ، یک لایه فوم یا پشم شیشه در میانه ی این کلاف قرار دهید و دوطرف را با تخته های چند لایی پوشش دهید . با این کار شما یک دیواره ی عایق شده ی چوبی دارید. قسمت های داخلی پنل ها را با استفاده از رنگ مشکی , رنگ آمیزی کنید با این کار هم از نفود رطوبت به داخل کوره جلوگیری میکنید و نکته ی بعدی اینکه رنگ سیاه نور آفتاب را به خوبی جذب می کند و باعث گرمتر شدن محیط می شود. در این سازه ، طراح حتی بلوک های سیمانی را با رنگ سیاه رنگ آمیزی کرده تا از انرژی خورشیدی استفاده ی کامل ببرد.

برای زیر سازی کوره مطابق تصویر، می توانید مقداری سنگ شکسته بر روی زمین بریزید و عملیات زیرسازی را انجام دهید. هرچقدر مقدار چوب ها زیاد تر و سنگین تر باشد ، باید زیر سازی قوی تری داشته باشید.

برای ساخت سقف میتوانید از پلاستیک های ۶ میلیمتری شفاف استفاده کنید تا گرمای خورشید را به داخل محفظه عبور دهد ( مانند گلخانه )

محفظه خشک کن چوب


بر روی پنل پشتی کوره ، ۳ عدد دریچه درج کنید . یک عدد در بالا برای ورود هوای تازه و دو عدد در پایین برای خروج رطوبت چوب. همانطور که در تصویر میبینید فن هوا را از پشت چوب مکش می کند به جلو هدایت می کند و به همین منوال گردش مداومی از هوای گرم و خشک در این محفظه در جریان است.

.شکل ها و عکس ها به اندازه ی کافی بیانگر این موضوع است.نکته ی مهم این است که با استفاده از نایلون مشکی که از بالا به صفحه ی زیر فن متصل شده تلاش می شود تا از تداخل هوای پشت و جلوی محفظه جلوگیری شود . بلوک های سیمانی مانع از حرکت نایلون در اثر جابجایی هوا می شوند.
نحوه ی چینش چوب ها باید به گونه ای باشد که از کف زمین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشد.پس از آن الوار ها را به ترتیب در کنار هم بچینید. بعد از آن در ردیف بالایی آن از تخته های ۲ * ۲ سانتی متر استفاده کنید. فاصله ی ردیف های بالا و پایین ۲ سانتی متر باشد تا هوا به خوبی عبور کند.
پس از چینش تخته ها نایلون مشکی که به عنوان پرده نصب شده را روی چوب ها بکشید و با بلوک ها نایلون را محکم کنید.
پنل جلویی و سقف را نصب کنید. دقت داشته باشید که هیچ درز و سوراخی وجود نداشته باشد تا کار به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد.

برای گردش استاندارد هوا باید از تایمر استفاده کنید تا فن به صورت منظم خاموش و روشن شود. تایمر باعث می شود که فن کمی خاموش باشد تا گرمای حاصل از خورشید کمی جذب شود و پس از آن ، فن گرما را به چرخش در آورد. به عنوان مثال فن هر ۵ دقیقه به مدت ۱۰ دقیقه روشن باشد
دستگاه های مخصوص رطوبت سنجی چوب وجود دارد که به وسیله ی آن می توانید مقدار رطوبت چوب را بسنجید و هروقت چوب خشک شد ، از محفظه خارج کنید.
از آنجایی که این یک محفظه ی خانگی و کوچک است نیازی به استفاده از دستگاه های هوشمند و عجیب نیست ، پس از چند بار خشک کردن چوب می توانید مدت زمان استاندارد برای تنظیم تایمر و زمان مورد نیاز برای خشک کردن چوب را فرا بگیرید.
زمان بندی ها و چگونگی عملکرد در شهر های مختلف ایران با توجه به شرایط اقلیمی متتوع ، متفاوت خواهد بود

پر بازدیدترین مطالب

ایمنی تیغه اره
ایمنی تیغه اره
سه شنبه 18 مهر 96
کارگاه چوب بری
کارگاه چوب بری
شنبه 19 آبان 97
خراطی
خراطی
سه شنبه 7 آذر 96
دستگاه CNC
دستگاه CNC
يكشنبه 29 فروردين 00

شبکه های اجتماعی

ig